1. (1)- (2)Kurs işlemleri menüsünden Kurs planlama bağlantısına tıklanır. (3)Kurs planlamak için "Yeni Kayıt" düğmesine tıklanır.
  2. (1) Kurs açma biçimi sekmesinde sadece (2) numaralı ileri düğmesine tıklamak yeterlidir.
  3. (1)Kurs seçimi sekmesi ekranında, (2)planlanacak olan program tıklanarak seçilir, (3) süre alanı boş ise kurs programının süresi girilir. Kurs programının süresi mutlaka TTKB'nin onayladığı kurs süresi olmak zorundadır.(4) İleri düğmesi ile bir sonraki sekmeye geçilir.

    Not : Ruhsatınızdaki program ekranda görünmüyorsa MEBBİS de yer alan program listenizi kontrol ediniz, Örn:
    MEBBİS program listenizde 2011 yılının KPSS programı varsa İl MEM'den 2015 yılının ilgili KPSS programını ekletmelisiniz.
  4. (1) Kurs bilgileri sekmesindeyiz. (2)Kursun başlama tarihi girilir.Kurs başlama tarihi geçmiş bir tarih olamaz, mutlaka aynı gün veya ileri tarihli bir gün olmak zorundadır. (3)Kurs yetkilisi seçilir. Kurs yetkilisi görünmüyorsa, MEBBİS modülünde kurum müdürünün çalışma izin süresi bitmiş veya ataması yapılmamış anlamına gelir. (4) Kursun durumuna göre belgeli veya belgesiz seçilir. (5) Sınıf seçimi yapılır. (6)Sonraki sekmeye geçilir.
  5. (1)Eğitici belirleme sekmesindeyiz. (2) Bir veya birden fazla eğitici işaretlenerek seçilir. (2)Sonraki sekmeye geçilir.
  6. (1)Kurs özeti sekmesindeyiz. (2)Kurs bilgilerinin doğruluğu kontrol edilir ve kaydet düğmesine tıklanır. (3)Kayıt işleminin sonucu görüntülenir. Küçük pencerenin sağ üst köşesindeki (x) işaretinden işlem sonlandırılır.
  7. (1)Kurs planlama sayfasına tekrar girilir. (2)Listede az önce oluşturulan kurs planı için bir satırın oluştuğu görünür. (3) Kurs süresi ve tarihleri kontrol edilir. (4)Dersleri planlamak için "D.Plan" sütunundaki takvim simgesine tıklanır.