Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 

Bakan Avcı: “250 Bin Öğrenci Eğitim Öğretim Teşvikinden Faydalanacak

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında, özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşvikinden 250 bin öğrencinin yararlanacağını söyledi.
Bakan Avcı: “250 Bin Öğrenci Eğitim Öğretim Teşvikinden Faydalanacak

 

Bakan Avcı, Uşak Belediye Başkanlığı´nı ziyaret ederek, Başkan Nurullah Cahan´dan belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Avcı, eğitim öğretimde kaliteyi artırmak için çaba harcadıklarını vurguladı.

 

Uygulanacak eğitim öğretim teşvikinin çok daha önceleri öngörüldüğünü ancak çeşitli nedenlerle uygulanamadığını anlatan Bakan Avcı, öteden beri maddi şartları müsait olmayan başarılı öğrencilerin, özel okulların boş kalan kontenjanlarında eğitim görmelerini istediklerini belirtti.

 

Uygulamayı hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını ifade eden Bakan Avcı, şunları kaydetti:

"Özel okullar genellikle kontenjanlarını dolduramıyor ve bundan şikâyet ediyorlardı. Hükümetimiz, özel okulların atıl kapasitelerini değerlendirmek amacıyla boş kalan kapasiteyi, maddi şartları müsait olmayan çalışkan öğrencilere burs vererek doldurmayı, bir şekilde özel okullara yerleştirmeye imkân tanınarak devlet okullarındaki aşırı kalabalıklaşmanın önüne geçmeyi hedefleyen bir girişimde bulunmuştu. Şimdi yapılan bunun daha gelişmiş bir versiyonudur. Kendi imkânlarıyla özel okullarda okuma imkânı bulamayan dar gelirli, çalışkan öğrencilerimizi özel okulların ilk, orta ve lise bölümlerine göndereceğiz. Bu yıl 250 bin öğrenci bu imkândan faydalanacak."

 

Bakan Avcı, öğrenci seçiminde belli kriterlerin olacağına işaret ederek, "Başarı kriterleri var, ailenin maddi durumu göz önüne alınacak, o ildeki okulların kapasiteleri değerlendirilecek; puanlama yapıldıktan sonra hangi ilde, hangi okullara, hangi öğrencilerin gönderileceği belirlenecek ve buna göre yerleştirme yapılacak" diye konuştu.

 

Uşak Belediyesi tarafından hayata gerçekleştirilecek "Kent Park Projesi" ile ilgili de konuşan Bakan Avcı, bu sayede kent merkezinde çok sayıda okulun, oluşturulacak bir kampüste toplanacağını; şehir merkezinde geniş bir meydan projesinin hayata geçirileceğini belirtti.

 

Bakan Avcı, Uşak Belediye Başkanlığı´nı ziyaretinin ardından sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Avcı, daha sonra çarşı esnafını ziyaret etti.

özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki
özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki
özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki özel okullar için verilecek eğitim öğretim teşviki    

 

Serhat Mah. 1290. Sokak No.1 06374 Yenimahalle/Ankara - Eğtim Pol. 0312 413 34 07
Öğrenci İşl 0312 413 25 09
Yaygın Eğt. ve Barınma Hiz. 0312 413 34 45
Özel Okullar 0312 413 34 25
Öğretim Prog. 0312 413 30 43
İzleme ve Den. 0312 413 25 26
Trafik ve Src. Eğt. 0312 413 30 34

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.