Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın Yusuf TEKİN, Samsun'da Eğitim Yöneticileriyle Bir Araya Geldi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Samsun'daki temasları kapsamında il genelinde görev yapan yaklaşık 550 okul yöneticisiyle bir araya geldi.
Bakanımız Sayın Yusuf TEKİN, Samsun'da Eğitim Yöneticileriyle Bir Araya Geldi

Millî Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda düzenlenen Samsun İl Eğitim Yöneticileri Toplantısı'na katıldı.

Toplantıda Türkiye'de eğitim öğretim alanında yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Sayın Bakan, "Türkiye'nin tamamında Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde eğitim öğretime ilişkin fiziki altyapı itibariyla dünya ortalamalarını, OECD ortalamalarını yakalamış durumdayız. Hem derslik başına düşen öğrenci itibarıyla hem öğretmen başına düşen öğrenci itibarıyla hem okullarımızın teknolojik donatımları itibarıyla bu anlamda iyi bir noktaya geldiğimizi söyleyebiliriz." ifadesini kullandı.

Sayın Bakan, Türkiye genelindeki 56 bin okulun tamamının internet erişim ağına sahip olduğunu vurgulayarak, "Proje kapsamındaki bütün sınıflarımızda akıllı tahta dediğimiz etkileşimli tahtalar var. Çocuklarımız bırakın elektriği, suyu, internet erişimiyle en ücra köşedeki öğrencimiz Bakanlık merkez teşkilatındaki eğitim bilişim ortamını, yani EBA'ya erişiyor ve dünyanın herhangi bir ülkesindeki bir öğrencinin eriştiği eğitim içeriğine sahip olabiliyor." diye konuştu.

Ülkede 20 yılda eğitime yapılan yatırımda çok ciddi adımlar atıldığına işaret eden Sayın Yusuf Tekin, şunları kaydetti: "Son 20 yılda daha önceki 80 yılda yapılan derslik sayısından daha fazla derslik yapıldı. Daha önce istihdam edilen öğretmen sayısından daha fazla öğretmen istihdam edildi. Derslik başına düşen öğrenci sayısı yarı yarıya azaltıldı. Bu yatırımları başka bir ülkede yapıldı diye okusak onu eğitim fakültelerimiz, üniversitelerimiz eğitim devrimi yapılan bir ülke başlığı ile duyurur. Biz içinde yaşadığımız için bunu göremiyoruz. Samsun'da da Türkiye ortalamasına benzer bir biçimde 2002 yılındaki mevcut derslik sayısı, aradan geçen 20 yılda ikiye katlanmış. Öğretmen sayısı ikiye katlanmış. Aklınıza, 'Öğrenci sayısı da artmıştır.' sorusu gelebilir. Öğrenci rakamlarına da baktığımızda öğrenci artışı da stabil. Yani her durumda tüm bu göstergeler açısından yüzde 50, yani yarı yarıya azalmış durumda, sınıf mevcutları... Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Şu andan itibaren biz daha çok mevcut okul yapı stokumuzdan eskiyenler varsa, fiziki ve altyapı itibarıyla onların yenilenmesi ama daha çok eğitim-öğretim süreçlerinin içeriği ile ilgili konulara odaklanmış durumdayız. İnşallah öğretmen ve yönetici arkadaşlarımızla birlikte bu süreci sağlıklı bir zemine oturtup, bu süreçte de güzel şeyler yapmayı Allah bize nasip etsin diyoruz."

Programa Samsun Valisi Sayın Orhan Tavlı, AK Parti Samsun Milletvekilleri Sayın Orhan Kırcalı, Sayın Ersan Aksu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir, İl Emniyet Müdürü Sayın Ahmet Arıbaş, AK Parti İl Başkanı Sayın Mehmet Köse, MHP İl Başkanı Sayın Burhan Mucur, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Murat Ağar ve AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Halit Doğan ile protokol üyeleri ve eğitim yöneticileri katıldı.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü No.6 E Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA -
Eğitim Politikaları 0312 413 3407
İzleme, Denetim, Hukuk 0312 413 2526
Okullar DB 0312 413 3425
Öğrenci İşl. ARGE 0312 413 2509
Öğretim Prog. 0312 413 3424
Trafik ve Src. Eğt. 0312 413 3034
Yaygın Eğt. Barınma 0312 413 5663

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.