Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 

Müsteşar Tekin: FETÖ, itibar suikastları yaptı

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Fetullahçı Terör Örgütü´nün 15 Temmuz darbe girişiminden önce de itibar suikastları yaparak insanların onurları, hassasiyetleri ve şahsiyetleriyle oynadığını söyledi.
Müsteşar Tekin: FETÖ, itibar suikastları yaptı

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Şanlıurfa´da bir otelde 81 il millî eğitim müdürünün katılımıyla gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, bakanlığın talep ve önerilerine ilişkin geniş kapsamlı istişarede bulunacaklarını belirtti. Millî Eğitim Bakanlığı camiasının FETÖ ile 2013 yılında dershanelerin kapatılmasından beri yoğun bir mücadele verdiğini vurgulayan Tekin, örgütün defalarca ülkeyi ele geçirme planlarına şahit olduklarını aktardı. Dershanelerin kapatılması döneminde kamuoyunun yeterli derecede tehlikenin farkına varamadığını ifade eden Tekin, 15 Temmuz darbe girişimiyle her şeyin daha net bir şekilde ortaya çıktığını kaydetti.

 

FETÖ´nün 15 Temmuz´dan önce de suikast girişimlerinde bulunduğunu söyleyen Tekin, şöyle devam etti: "Yıllardır birlikte olduğumuz eğitim camiasındaki arkadaşlarımızla bunların vahşetlerinin sınırının olmadığını, vahşiliklerinin insani sınırların çok ötesinde olacağını kendi aramızda konuşuyorduk.15 Temmuz´da silahlı kalkışmaya girdiler ama öncesinde birçok siyasetçi ve bürokrat için başka bir suikast girişiminde bulundular. FETÖ, 15 Temmuz darbe girişiminden önce de itibar suikastları yaparak insanların onurları, hassasiyetleri ve şahsiyetleriyle oynadı. Masum, işini yapan birçok bürokratımızın, kumpaslar ve ahlaksız yöntemlerle itibarlarını iki paralık ettiler. Gazetelerinde, televizyonlarında planlamalarını kendileri yaparak kamuoyu önünde birer oyuncak haline dönüştürdüler. İnsanların onurlarıyla oynamanın 15 Temmuz´dan çok da bir farkı yok. 15 Temmuz´da farklı olan, bu suikastı insanların canlarına, hükümete karşı yaptılar. Geriye dönük özellikle kamuoyunda ses getiren faili meçhul olayların, içimize sinmeyen, açıklayamadığımız kazaların altında da hep bu yapıyı göreceksiniz. Kamuoyu Muhsin Yazıcıoğlu ve Turgut Özal´ı, Mahmut Esat Coşan hocayı konuşuyor. Hukukçularımız incelediğinde bu yapının mutlaka içerisinde bulunduğu bir ahlaksızlık olduğunu da düşünüyorum."

 

Tekin, henüz araştırma görevlisiyken 28 Şubat sürecini yaşadığını anlatarak, "Bu yapı 28 Şubat iradesiyle birlikte hareket etti. 28 Şubat iradesi, Türkiye´de belli sektörde yaşama hakkının ihalesini, var olma hakkı ihalesini bugünkü FETÖ denilen yapıya verdi. Hep beraber 28 Şubat´ı ve arkasındaki kurgusunu yaşatarak süreci 15 Temmuz´a kadar getirdiler." dedi. Kapatılan okul ve dershanelere ilişkin 3 yıldır hukuk düzeni çerçevesinde mücadele ettiklerine de değinen Tekin, 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ile mücadelenin faaliyete dönüştüğünü belirtti.

 

Toplantının sonraki bölümlerinde; Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Rıza Altunel, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, Özel Öğretim Kurumuları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman, Temel  Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Eğitimi Dairesi Başkanı Tuncay Morkoç ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Uluslararası Eğitim Öğretim Dairesi BaşkanıOsman Demirgül faaliyet alanlarıyla ilgili birer sunum yaptılar. 

 

Toplantıda, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından imzalanan teşekkür belgeleri il millî eğitim müdürlerine takdim edildi.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü No.6 E Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA -
Eğitim Politikaları 0312 413 3407
İzleme, Denetim, Hukuk 0312 413 2526
Okullar DB 0312 413 3425
Öğrenci İşl. ARGE 0312 413 2509
Öğretim Prog. 0312 413 3424
Trafik ve Src. Eğt. 0312 413 3034
Yaygın Eğt. Barınma 0312 413 5663

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.