Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 

Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Geliştirme Çalıştayı Düzenlendi

Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Geliştirme Çalıştayı Düzenlendi

Özel öğretim kurumları ve özel öğrenci barınma hizmeti veren kurumların tabi oldukları mevzuatın gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi üzerine çalışmalar yürüten Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, 26-30 Aralık’ta Antalya’da gerçekleşen çalıştayda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevli müdür yardımcıları, şube müdürleri ve ilgili sektörlerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren 6764 sayılı Kanun ile yapılan değişikliklerin detayları üzerinde şekillenen çalışmalar; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, çeşitli kurslar, uzaktan öğretim merkezleri, özel öğrenci barınma hizmeti veren kurumlar ile motorlu taşıt sürücü kursları ve özel mesleki yeterlilik kursları olmak üzere beş ayrı başlık altında gerçekleştirildi. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan eğitim personeli ile merkezlerde eğitim alan engelli bireylerin ders devam takibinde 1/9/2017’den itibaren kullanılması zorunlu hale gelen kimlik doğrulama ve kameralı görüntüleme sistemlerinin uygulama esaslarının tespiti, merkezlerin standartları ile Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin güncellenmesi üzerine oluşturulan çalışma grubuna, rehberlik araştırma ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin yanı sıra Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği ile Özel Özel Eğitim Kurumları Derneği temsilcilerinin katılımı sağlandı. Diğer bir çalışma grubunda ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince bu yıldan itibaren Bakanlığımız çalışma alanına dâhil edilen özel mesleki yeterlilik kurslarının iş ve işlemlerine ilişkin hazırlanan yönetmelik taslağı paydaşlarla görüşüldü. Ayrıca kursların eğitim programı, sınav yönergesi ve modül yazılımı üzerine Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu, TÜMEDEF, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve özel mesleki yeterlilik kursları ile özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının temsilcilerinin görüş ve önerileri alındı. Diğer çalışma gruplarında ise Bakanlığımız görev alanında yer alan öncelikli meselelerden bir diğeri olan özel öğrenci barınma hizmeti veren kurumlarda aranacak fiziksel ve nitelik standartlarının neler olması gerektiği üzerine paylaşımlarda bulunuldu, uzaktan öğretimin mevcut durumu, istenilen teknolojik altyapı ile eğitim süreçlerinin düzenlenmesi ile özel çeşitli kursların genel sınav uygulama esaslarının belirlenmesine yönelik taslak metin çalışmaları yapıldı.

            Çalıştayın kapanış toplantısında söz alan sektör temsilcileri, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı personeli ile bir araya gelmiş olmalarından duydukları memnuniyeti dile getirerek işbirliğinin daha da güçlendirilmesi adına bu yöndeki çalışmaların arttırılması temennisinde bulundular. 

 04-01-2017  04-01-2017 04-01-2017 
 04-01-2017  04-01-2017  

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü No.6 E Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA -
Eğitim Politikaları 0312 413 3407
İzleme, Denetim, Hukuk 0312 413 2526
Okullar DB 0312 413 3425
Öğrenci İşl. ARGE 0312 413 2509
Öğretim Prog. 0312 413 3424
Trafik ve Src. Eğt. 0312 413 3034
Yaygın Eğt. Barınma 0312 413 5663

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.