Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 

ÖZEL ÖĞRETİMDE KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ

  Genel Müdürümüz Sayın Muammer YILDIZ Özel Öğretim Kalite Güvence Sistemi Çalışma Grubuna yönelik "Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi Kursu" açılış etkinliğine katıldı.
ÖZEL ÖĞRETİMDE KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ

 

Özel öğretimde kalite güvence yapısına esas ve temel teşkil edecek çalışmaların planlanması, hazırlık ve yürütülmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan "Özel Öğretimde Kalite Güvence Sistemi Çalışma Grubu"na yönelik  "Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi Kursu"  29 Temmuz - 02 Ağustos tarihleri arasında Ankara Hizmetiçi Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilmektedir.

 

Bakanlığımızca yayımlanan 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde yer alan "Özel Öğretim" temasının "Özel Öğretim Kurumlarına Yönelik Yönetim ve Teftiş Yapısının Etkililiği Artırılacak" başlıklı birinci üst hedefi altında; "Özel öğretim kurumlarında yeni model ve programlar,  akreditasyon koşulları dikkate alınarak yeni pilot okullar veya programlar şeklinde yapılandırılacaktır"  adlı eylem planı yer almaktadır.

Ayrıca, "Sertifika eğitimi veren kurumların niteliğini artırmaya yönelik düzenlemeler yapılacak" başlıklı ikinci üst hedefi altında; "Özel kişisel gelişim, meslek edindirme, mesleki gelişim ve yetenek kurslarında verilecek kurs bitirme belgelerine uluslararası meslek belgesi güvencesi kazandırılacak, yeterliliklerin kalite güvencesi sağlanacak ve bu belgeler Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi ile uyumlu hâle getirilecektir."  isimli eylem planı bulunmaktadır.

 

Bu hedeflere yönelik olarak, Genel Müdürümüz Sayın Muammer Yıldız'ın liderliğinde Millî Eğitim Bakanlığı "Özel Öğretim Kurumları Çalışma Yönergesi" hükümleri çerçevesinde Bakanlığımıza bağlı özel okul ve kurumların kalitesinin artırılmasını teminen "Özel Öğretimde Kalite Güvence Sistemi Projesi" başlatılmıştır.

 

Bu bağlamda On birinci Kalkınma Planında yer alan "Eğitimde Kalite Güvence Sistemi oluşturulacaktır" hedefi doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzde oluşturulan Çalışma Grubu'nun etkin ve sonuç odaklı çalışmalarını desteklemek üzere, geçerli kalite yönetim sistemi çerçevesinde Bakanlığımız imkân ve tecrübelerinin paylaşılması ve ilgili personelin bu alanda bilgi ve yeterliliğinin artırılması amacıyla "Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9001) Hazırlayıcı Eğitimi Kursu" düzenlenmiştir.

 

Kurs ve eğitim sürecinde; Özel Öğretimde Kalite Güvence Sistemi Çalışma Grubu üyelerine ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi temel eğitimi kursu, dokümantasyon eğitimi, risk tabanlı proses eğitimi ve iç tetkik eğitim programları verilmiştir.

02-08-201902-08-201902-08-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü No.6 E Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA -
Eğitim Politikaları 0312 413 3407
İzleme, Denetim, Hukuk 0312 413 2526
Okullar DB 0312 413 3425
Öğrenci İşl. ARGE 0312 413 2509
Öğretim Prog. 0312 413 3424
Trafik ve Src. Eğt. 0312 413 3034
Yaygın Eğt. Barınma 0312 413 5663

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.