Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 

Özel Okul Açılışlarının Dijitalleşmesi

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde 2019 yılı Şubat ayında yapılan değişiklikle özel okullar dışında kalan kurumlar ile ilgili iş ve işlemler taşra teşkilatına devredilmiştir. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen özel okul iş ve işlemlerinde bürokrasinin azaltılması, süreçlerin etkin hızlı ve mobil bir şekilde sürdürülmesi adına Özel Okul Ruhsat İşlemlerinin Dijitalleştirilmesi Portalı (ozelokul.meb.gov.tr) oluşturulmuştur.
Özel Okul Açılışlarının Dijitalleşmesi

Özel Okul Ruhsat İşlemlerinin Dijitalleştirilmesi Portalı (ozelokul.meb.gov.tr) oluşturulmuştur. Bu portal özel okul açılış sürecinin dijital ortamdan başlatılması ve takip edilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında geliştirilmiştir. Bu çalışmayla,

  • Veriye dayalı karar verilmesi,
  • Özel okul ruhsat işlemlerine yönelik bürokrasinin azaltılması,
  • Özel okul açılışlarında kullanılan her türlü formda, standardizasyonu sağlanması,
  • Dijital arşiv oluşturulması,
  • Müracaat ile başlayan işlem süreçlerini daha hızlı, etkin, verimli ve şeffaf yürütülmesi ve takibinin elektronik ortamda kolayca yapılabilmesi,
  • Özel okul ruhsat işlemleri sürecinde kurucu ve mevzuat açısından aksayan kısımların bilimsel veri yoluyla analiz edilerek iyileştirilmesi hedeflenmiştir.

Özel Okul Ruhsat İşlemlerinin Dijitalleşmesi çalışması, ülkemizde niceliksel olarak büyüyen özel okul sektörünün nitelik açısından da gelişmesini sağlamak üzere yapılan çalışmalar bağlamında önemli bir adımı oluşturacaktır. Daha sonra yapılacak düzenleme ve çalışmalar ile buna ek olarak bölgesel çağ nüfusu ve derslik başına düşen öğrenci sayısının fazla olduğu bölgelerde alternatif öğrenci desteği uygulama çalışmaları yapılacaktır.

e-Devlet Kapısı üzerinden özel okul açacak olan kurucu veya kurucu temsilcisinin başvurusu, ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli evrakların platforma eklenmesiyle gerçekleşecektir. İlk etapta İstanbul ilinde özel okulöncesi eğitim kurumları ile başlatılan bu çalışma, Eylül ayından itibaren her okul türünde tüm ülkeye yaygınlaştırılacaktır.

Özel okulöncesi eğitim kurumlarının açılış sürecinin dijital ortamdan başlatılması ve takip edilmesi amacıyla geliştirilen portalın (https://ozelokul.meb.gov.tr/) kurucu veya kurucu temsilcisi tarafından kullanımını açıklamak için kılavuz hazırlanmıştır.

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü No.6 E Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA -
Eğitim Politikaları 0312 413 3407
İzleme, Denetim, Hukuk 0312 413 2526
Okullar DB 0312 413 3425
Öğrenci İşl. ARGE 0312 413 2509
Öğretim Prog. 0312 413 3424
Trafik ve Src. Eğt. 0312 413 3034
Yaygın Eğt. Barınma 0312 413 5663

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.