Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 

Trafik Genel Eğitim Planı Çalıştayı yapıldı

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, “İlkokul dördüncü sınıflarda trafik ve ilkyardım dersi, dokuzuncu sınıflarda ise sağlık bilgisi ve trafik kültürü dersi zorunlu dersler arasında yer almaktadır." dedi.
Trafik Genel Eğitim Planı Çalıştayı yapıldı

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Başkent Öğretmenevinde düzenlenen "Trafik Genel Eğitim Planı Çalıştayı"nın açılışında konuşma yaptı.

 

Türkiye´de trafik kazalarının yaygın ve bu kazalar sonucunda meydana gelen kayıpların ciddi boyutlarda olduğunu ifade eden Erdem, bu sorunun ancak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte bireylerin güvenli trafik için bilinç kazanmalarıyla çözümlenebileceğine dikkati çekti. Haziran sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 25 milyona yakın taşıt bulunduğunu dile getiren Erdem, sadece Türkiye´de değil, dünyada da her yıl binlerce vatandaşın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini vurguladı.

 

Trafik kazalarına ilişikin TÜİK verilerini paylaşan Erdem, "Maalesef trafik kazalarının büyük mesuliyeti insana aittir. 2016 yılı istatistiklerine göre meydana gelen kazaların yüzde 89,6´sı sürücü, yüzde 8,7´si yaya, binde 4´ü yolcu olmak üzere toplamda yüzde 98,7´si insan kaynaklıdır." dedi. Eğitimle insanların bilinçlendirilmesinin bu kazaların önlenmesindeki önemine dikkati çeken Erdem, "Evlatlarımız olsun tüm yaya, sürücü olsun, insanımızda trafik kurallarıyla ilgili gerekli bilinci oluşturabilirsek inşallah trafik güvenliği konusunda yeterli seviyeye yakın zamanda geliriz." dedi.

 

Trafik adabı derslerde okutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, okul öncesinden orta öğretimin sonuna kadar örgün eğitimin her kademesinde ve yaygın eğitim kurumlarında trafik güvenliği konusunda pek çok farklı çalışma yaptıklarını dile getiren Erdem, bu kapsamda Bakanlık tarafından "Trafik Genel Eğitim Planı" hazırlandığını bildirdi. Erdem, "Daha ilkokula başlamadan okul öncesi eğitimdeyken çocuklarımıza cezbedici etkinliklerle onların zihinlerinde kalıcı bir trafik bilinci oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. İlkokul dördüncü sınıflarda trafik ve ilkyardım dersi, dokuzuncu sınıflarda ise sağlık bilgisi ve trafik kültürü dersi olarak zorunlu dersler arasında yer almaktadır." diye konuştu.

 

2016 yılı başından itibaren özel motorlu taşıt sürücü kurslarında zorunlu dört saat trafik adabı dersi konulduğunu anımsatan Erdem, bu dersin birçok konusunun 2017-2018 öğretim yılından itibaren dokuzuncu sınıflarda okutulmaya başlandığını belirtti. Erdem, bu derslere ilişkin, "Bu derslerde sürücülere trafikte sakin ve kibar olarak, empati ve iletişim ile diğer sürücülere tolerans göstererek trafik kazalarının, kavgaların ve diğer tüm olumsuzlukları engellenebileceği konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Bu çalışmaların yanında 2013´ten bu zamana kadar sürücü kurslarındaki eğitim ve sınavların AB ülkelerinde uygulanan standartlara uygun hale getirildiğini bildiren Erdem, bu çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.


Servis şoförlerine eğitim çalışmaları

Orhan Erdem, çocukları okullara taşıyan okul servis araç şoförlerinde trafik kültürü oluşturmak ve güvenli sürücülük farkındalığının artırılması konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlattı. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu arasında 2015´te bir protokol imzalandığını ve bu kapsamda, 108 bin okul servis aracı şoförünün hizmet içi eğitiminden geçirildiğini kaydetti.

 

Bakanlığın 12 Eylül´de "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı" ile de okul ve taşımalı eğitim servis araçları için alınacak güvenlik tedbirlerini görüştüklerini aktaran Erdem, şöyle konuştu: "Toplumun bir parçası olan, geleceğimize yön verecek değerli öğrencilerimizde güvenli trafik hakkında farkındalık oluşturmak ve konunun önemine dikkat çekmek için yürüttüğümüz çalışmalarla öğrencilerimize ve aslında toplumumuza yatırım yaptığımızın bilincindeyiz. Bizlere teslim edilen ve yarınlarımızın sahipleri olan çocuklarımızın eğitimi bizim için ne kadar önemliyse şüphesiz onların can güvenliği de bizim için bir o kadar önemli. Toplumdaki her birey trafik kurallarına uymanın kendisinin ve başkalarının güvenliği için olmazsa olmaz olduğu bilinciyle hareket etmelidir. Kurallara uymak, insanın hem kendisine hem de topluma karşı bir yükümlülüğüdür. "

 

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu da trafik kazalarının önlenmesi için sürücü kurslarında verilen derslerin kalitesinin artırılması yönünde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

 
   

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü No.6 E Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA -
Eğitim Politikaları 0312 413 3407
İzleme, Denetim, Hukuk 0312 413 2526
Okullar DB 0312 413 3425
Öğrenci İşl. ARGE 0312 413 2509
Öğretim Prog. 0312 413 3424
Trafik ve Src. Eğt. 0312 413 3034
Yaygın Eğt. Barınma 0312 413 5663

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.